walcz, nie poddawaj się!

Z jakiego powodu audioprzewodniki dostępne w coraz liczniejszych muzeach cieszą się rosnącą popularnością.

Zapewne każdy, kto miał okazję zwiedzać kiedykolwiek muzeum złościł się, jak się tłoczył w większej grupie, nawet dobrze nie oglądnąwszy wszystkich eksponatów. Jeszcze do niedawna tego typu sytuacje często miały miejsce, i sporo zwiedzających nie było do końca zadowolonych z tego, co zobaczyli. I nie było również wielkiego wyboru, szczególnie jeśli zwiedzanie w samodzielny sposób nie było dozwolone.

wakacje - fotogram
Autor: Michal Goszczynski
Źródło: http://www.flickr.com

Drugą opcją było wynajęcie osobistego przewodnika, lecz tu trzeba się już było liczyć w wyższym wydatkiem. Zresztą zwiedzanie samodzielne również nie jest dobrym pomysłem. O niejednym miejscu i eksponacie można się dowiedzieć ciekawych rzeczy, tyle że pod warunkiem że ktoś to powie. A wędrując samotnie po salach w muzeum raczej nie znajdzie się nikogo takiego, chyba że się dołączy do jakiejś zorganizowane grupy. Jednak w ostatnich latach dla takich samodzielnych, niezależnych turystów pojawiła się interesująca możliwość, a mianowicie audio przewodnik. Przy wejściu do obiektu można się zaopatrzyć w nieduże elektroniczne sprzęty, jakie mogą być bardzo pomocne podczas zwiedzania.

Typowy audioguide ma wielkość telewizyjnego pilota, posiada duże słuchawki, a sterowany jest kilkoma klawiszami. Będą one służyć do wyboru języka i operowania nagraniami. Audioprzewodniki posiadają w swojej pamięci zapisane prezentacje wszystkich wartych obejrzenia w danym muzeum miejsc, niejednokrotnie z rozmaitymi historiami na ich temat. Dzięki temu można udać się samodzielnie na zwiedzanie, bez obawy, że się coś interesującego pominie. Ich duża zaletą jest również to, że można dopasować tempo zwiedzania do własnych możliwości czy na przykład zmieniać i modyfikować trasę. Bez wątpienia na rosnące zainteresowanie urządzeniami tego typu będą miały wpływ koszty.

Wynajęcie dla siebie przewodnika może się wiązać z dość dużym wydatkiem, elektroniczne urządzenia są dużo tańszym rozwiązaniem. Z jednej strony będą one dawać zwiedzającym swobodę i niezależność, a z drugiej dostarczają im mnóstwa interesujących informacji na temat miejsc, jakie właśnie oglądają.

Archiwalne