walcz, nie poddawaj się!

Z jakich powodów kajakarstwo stało się tak popularnym sposobem na spędzanie wolnego czasu w lecie.

Wypoczynek nad wodą niejednej osobie przede wszystkim będzie się kojarzył z leżeniem plackiem na plaży i ewentualnie raz na jakiś czas zamoczeniem się w wodzie. I faktycznie duża część osób właśnie w ten sposób będzie spędzać upały w lecie, a przecież możliwości jest dużo więcej.

Niezwykle chwalone przez wielu jest na przykład pływanie kajakami. Aktualnie praktycznie na każdej nadającej się do tego celu rzece są organizowane spływy sulejów, zarówno krótkie kilkugodzinne, jak również znacznie dłuższe, nawet na kilkanaście dni. I co najistotniejsze, dostępne są one w zasadzie dla każdej osoby, bez względu na wiek i umiejętności. Wielu osobom wydaje się, że pływanie kajakiem wymagało od nich będzie jakiś ciężkich przygotowań i wysokiej formy. A tak naprawdę na łagodnych, spokojnych rzekach można tak naprawdę leniwie płynąć przez cały czas z prądem, i nie powinny przy tym grozić żadne większe niebezpieczeństwa. Sterowania kajakiem można się nauczyć w parę minut, a radość jaka płynie z takiej formy relaksu jest naprawdę bezcenna.

rower - odbitka
Autor: Elliott Brown
Źródło: http://www.flickr.com

Jeżeli więc ktoś chciałby spróbować tej naprawdę ciekawej i dającej mnóstwo zabawy aktywności, to będzie miał parę opcji do wyboru. Na początek, jeśli zaczyna dopiero zabawę z kajakami, warto się wybrać na krótki spływ jakąś łagodniejszą rzeką. Kilkanaście kilometrów przepłyniętych podczas jednego dnia powinno już pozwolić na to, aby wiedzieć, czy ta forma spędzania swojego czasu będzie odpowiadać.

Uczestników zaopatrzyć należy w odpowiednie kajaki sulejów, zapewnić miejsca na biwakach i przewóz wszystkich bagaży. Na niektóre spływy miejsca są już rezerwowane w zimie, jeżeli więc komuś będzie zależało na tym, żeby jednak popłynąć, to powinien to mieć na uwadze.

Na niejednej rzece w przypadku takich krótkich spływów wręcz nie trzeba nikogo rezerwować, a zwyczajnie udać się na miejsce, wejść do kajaka i wyruszyć w dół rzeki. Przy nieco dłuższych spływach warto już pomyśleć o wcześniejszej rezerwacji. Jest to o tyle istotne, że organizatorzy będą dysponować określoną liczbą miejsc, ze względu na konieczność organizacji wszystkiego.