walcz, nie poddawaj się!

Wykaz najważniejszych zasad dotyczących użytkowania sprzętu pływającego z silnikami na morzu.

Odpoczynek nad wodą jest jedną z najpopularniejszych form spędzania wolnych chwil w upalne, ciepłe dni. Wiele osób będzie się jednak ograniczać jedynie do leżenia na plaży i pływania na materacu, ewentualnie wypożyczają oni rowerki wodne albo kajaki. Są jednak wielbiciele większych wrażeń, którzy spróbowaliby bardzo chętnie swoich sił na motorówkach albo skuterach wodnych, którymi jak się okazuje można pływać w legalny sposób na sporej części naszych akwenach.

Silnik w motorówce - patent sternika
Autor: LUDWIK BOEHM
Źródło: http://www.flickr.com

Jednak o ile na kajak czy rowerek wodny nie trzeba mieć żadnych uprawnień, to w przypadku motorówek czy skuterów wodnych będą już obowiązywać pewne przepisy. W świetle nich jeśli używa się silnika o mocy nie przekraczającej kilkunastu koni mechanicznych, to można nimi pływać bez żadnych ograniczeń. Można zaliczyć do takich jednostek między innymi rozmaite pontony i łódki wędkarskie, a także coraz popularniejsze houseboaty. Co prawda mają one wielkość niekiedy i kilkanaście metrów, to z powodu mocy na moc silnika do pływania nimi nie potrzeba żadnego pozwolenia.

Przy mocniejszych jednostkach pływających konieczny będzie patent motorowodny. Pozwala on na pływanie motorówkami o dowolnej mocy na wodach śródlądowych i morskich wewnętrznych, ale też na otwartym morzu w odległości do dwóch mil podczas dnia. Policja wodna coraz częściej kontroluje sterników, czy posiadają patenty na pływanie, i niestety w wielu przypadkach wymierzane są kary za ich brak. A w praktyce kursy motorowodne Zegrze wcale nie są jakieś bardzo drogie, bo typowy ich koszt nie przekracza tysiąca złotych razem z opłatami egzaminacyjnymi. A po odbyciu takiego kursu nie tylko mieć się będzie niezbędne dokumenty, ale w pierwszej kolejności będzie się umieć bezpiecznie pływać.

zakres wszystkich kursów przede wszystkim wchodzi duża ilość teorii, zaczynając od konstrukcji silników i łodzi, a kończąc na znakach które obowiązują na wodnych szlakach. Sporą część takich kursów stanowią manewry łodzią. Trwają one przeciętnie do trzech godzin i podczas nich ćwiczy się wszystko, co będzie potrzebne przyszłemu kapitanowi łodzi.