walcz, nie poddawaj się!

wakacje jako cudowny okres spędzania czasu na poznawaniu zakątków własnego kraju

Przybliża się czas urlopowy i pożądane byłoby zdecydować gdzie spędzimy wyjazdy wakacyjne. Jest możliwość bezowocnie leżeć na morskim piasku, lecz na pewno powinno się ten cudowny okres spędzić na poznawaniu zakątków swojego kraju, szczególnie jeśli ten czas spędzimy z pociechami. Warto pokazać potomkom jak piękna jest ich ojczyzna i przy okazji nauczyć ich nieco dziejów.

Piękny zamek
Autor: Derbeth
Źródło: http://www.flickr.com

Kolebka naszej kultury, gdzie o zabytki łatwiej niż w każdej innej części kraju, położona jest pośród uroczych pagórków porośniętych lasami, pośród malowniczych wapiennych ostańcow, kreując odczucie niezwykłej harmonii występującej między człowiekiem i środowiskiem.

Szlak Orlich Gniazd to obszar leżący pomiędzy Krakowem i Częstochową. Na początku drugiego tysiąclecia wzniesiono tutaj pierwsze twierdze obronne, jakie chronić miały szlaki handlowe w kreującym się państwie piastowskim.
Na wapiennych wzgórzach pomiędzy Krakowem a Wieluniem usadowiły się imponujące zamki, zamczyska i twierdze. Dziś po miejscowościach, w których ongiś się znajdowały, prowadzi oryginalny szlak. Wędrówka nim to wgłębienie się w bogatą przeszłość naszego kraju. W tajemniczych rumowiskach, a nieraz w dobrze uratowanych budowlach, czas się zatrzymał oplatając leniwie stare mury tętniącą życiem naturą. Większa część z obiektów określanych mianem Orlich Gniazd zaistniało za panowania Kazimierza Wielkiego. Zamki miały strzec granicy Królestwa Polskiego, również jego metropolii, Krakowa, przede wszystkim przed inwazją Czechów od strony Śląska. Szlak Orlich Gniazd to jedna z najciekawszych szlaków pieszych, rowerowych, bądź samochodowych w całej Polsce. Powinno się poświęcić jej weekend, majówkę, albo dłuższy urlop wakacyjny.

Podczas włóczęgi powinno się zwiedzić Zamek Czocha. Zamek ten znajduje się w miejscowości Sucha nad jeziorem Leśniańskim. To jedno z niewielu punktów w Polsce, gdzie przeszłość łączy się z przyszłością. Jest to lokalizacja na wspaniałe spędzenie czasu z rodziną, lub jedynie z ukochaną osobą.
Pobyt w tym miejscu jest możliwość wzbogacić nocnym zwiedzaniem zamku. Będą to niebanalne momenty prowadzące do nadzwyczaj ukrytych i interesujących zakamarków, skrywające sekrety starego Zamczyska w Suchej.