walcz, nie poddawaj się!

W sytuacji, gdy poszukujesz ciekawego pomysłu na urlop, możesz decydować się na spływ kajakiem

Z momentem nadejścia lata stajemy przed dylematem, jak zorganizować wakacyjny wypoczynek. To trudna kwestia, ponieważ taki wyjazd musi okazać się nie tylko interesujący, ale również zajmujący. Coraz większym uznaniem ludzi cieszy się aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu. W przypadku, kiedy szuka się niebanalnej propozycji spędzenia lata, powinno się rozważyć spływy na kajaku. Ta forma rozrywki szczyci się pośród ludzi coraz większym zainteresowaniem.

Spływa kajakiem
Autor: Joshua Mayer
Źródło: http://www.flickr.com

Źródła rzeki Pilicy znaleźć możesz w okolicach umiejscowionego na obszarze województwa śląskiego miasta o tej samej nazwie. W okolicach Sulejowa w latach 70-tych została zbudowana tama, która stworzyła Zalew Sulejowski. Bardzo dużo mieszkańców miejscowości położonych nad Pilicą prowadzi gospodarstwa agroturystyczne. Główną atrakcją spośród wielu oferowanych przez założycieli takich gospodarstw będą spływy kajakowe pilicą (zobacz detale). Cieszące się popularnością spływy kajakowe Pilicą to urozmaicenie, z którego skorzystać mogą nie tylko turyści na gospodarstwach agroturystycznych. Wielu początkujących kajakarzy zanim wybierze się na spływy kajakowe na innych polskich rzekach decyduje się właśnie popłynąć tylko Pilicą. Spływy kajakowe Pilicą umożliwione będą już od miejscowości nazwanego Szczekocin.

spływy kajakowe
Autor: Anita Hart
Źródło: http://www.flickr.com

Jeżeli kogoś interesują spływy kajakowe pilica (więcej o autorze) jest niesamowicie atrakcyjnym, nizinnym szlakiem kajakowym z wieloma fajnymi miejscami na biwak. Sama rzeka zachwyca urozmaiconym korytem, optymalnie czysta wodą (Pilica wyróżnia się drugą klasą czystości) oraz malowniczymi krajobrazami. Tworzy rozmaite łuki oraz pętle, dzięki czemu spływ kajakowy nie jest nudny. Firmy, które organizują spływy kajakowe pilicą proponują trasy dla wielbicieli kajakarstwa dopasowane do stopnia zaawansowania. W ofercie firm znaleźć możemy też spływy kajakowe polecane dla rodzin z dziećmi. Optymalna trasa – biegnąca od Maluszyna do Mniszewa – mierzy 25 kilometrów i nie jest wyjątkowo skomplikowana. Natomiast środkowy odcinek Pilicy – od Maluszyna do Sulejowa – doskonale nadaje się dla nieco bardziej zaawansowanych kajakarzy. Ten odcinek nie jest tak szeroki jak fragment bliżej Wisły, a równocześnie jest prostszy w pokonaniu. Jednakże przepłynięcie 90 kilometrów nizinną rzeką to nie lada wyczyn, który wiąże się z około 5 dniami wiosłowania.

Na większości z nich bez problemów się wynajmie kajak, czy to na kilka godzin, czy na tydzień, i w miłym towarzystwie, w otoczeniu wspaniałej przyrody ten czas aktywnie spędzić. Co więcej, firmy które organizują spływy kajakowe cechują się dużą elastycznością i dopasowują się do klientów. Bez żadnego problemu dowożą kajaki do określonego miejsca, a potem je odbierają na zakończeniu trasy. Jeśli będzie taka potrzeba mogą również pożyczyć inne elementy wyposażenia, przykładowo nieprzemakalne worki czy namioty do spania po drodze. Wykupić w nich można jeden z wielu typowych spływów, ale też zamówić coś nietypowego.

Na niejednej rzece przy takich krótkich spływach wręcz nie trzeba robić żadnych rezerwacji, a zwyczajnie podjechać na miejsce, wejść do kajaka i wyruszyć w dół rzeki. Przy nieco dłuższych spływach warto już pomyśleć o odpowiednio wczesnej rezerwacji. Ma to o tyle uzasadnienie, że organizatorzy dysponują określoną liczbą miejsc, ze względu na konieczność organizacji wszystkiego.