walcz, nie poddawaj się!

W oparciu o jakie przepisy można pływać jednostkami które są wyposażone w silniki na naszych wodach.

Oczywiście tytuł tego artykułu jest odrobinę przewrotny – oczywiście każdy z nas ma inne preferencje i jego wymarzone wakacje będą w innym miejscu. Jednak niezależnie od tego, czy uwielbiasz aktywne spędzanie wolnego czasu i przykładowo wędrówki po górach czy też wolisz leżenie na leżaku i leniuchowanie, jedno jest praktycznie pewne – i tak bez wątpliwości pokochasz jeziora. Mazury przecież łączą w sobie praktycznie wszystko, czego możesz oczekiwać na wakacjach – fantastyczną przyrodę, możliwość długich spacerów w świetnych okolicznościach, ciepłą wodę, a w dodatku możliwość popływania po jeziorach. Jeżeli przynajmniej raz tego spróbujesz, bez wątpienia będziesz chciał wrócić na Mazury co roku chociaż na parę dni.

Aktywni fizycznie często decydują się na góry, jako metodę na wzmocnienie własnej kondycji, ale także wypoczynek od całorocznej pracy siedzącej. Są jeszcze i tacy, którzy podczas urlopu myślą, aby zdobyć nowe doświadczenia i wiedzę, stawiając na wakacyjną pracę, lub poszerzyć swoją wiedzę w obszarze swoich pasji, decydując się na wakacyjne kursy, jak np. kursy motorowodne (sprawdź pełną ofertę w witrynie). Jednym z najbardziej popularnych kursów tego typu jest sternik motorowodny.

Część z nich będzie pewnie bardziej korzystać z wody, przykładowo pożyczając kajaki i wodne rowerki, lub pływając na materacach. Niektórym i to może być mało, więc chętnie sięgają po różnego rodzaju pływające jednostki mające silnik. Jednak o ile kajakami czy rowerkami można pływać w zasadzie bez żadnego ograniczenia, to przy użytkowaniu silnika należy zwrócić uwagę na przepisy, które obowiązują (klik!). Aktualnie jest tak, że przy silnikach które mają kilkanaście koni na wodach śródlądowych nie są potrzebne żadne patenty. Bez problemów pływać więc można niewielkimi łódkami czy pontonami, ale też długimi na niekiedy ponad dziesięć metrów houseboatami. Rzecz jasna nieposiadanie patentu nie zwalnia bynajmniej od obowiązku przestrzegania regulacji prawnych, jakie na wodzie obowiązują podobnie jak na ulicach.

przekrój - ćwiczenia
Autor: LUDWIK BOEHM
Źródło: http://www.flickr.com

Lecz jeżeli jednak ktoś miałby zamiar pływać z większymi silnikami, to konieczne będzie zrobienie w jego przypadku odpowiednich uprawnień, czyli sternika motorowodnego. sternik motorowodny pływać może jednostkami o dowolnej wielkości na wodach śródlądowych, a także w określonych przypadkach na morzu. Ponieważ służby wodne zwracają coraz większą uwagę na posiadanie patentów, to przez zakupem silnej łodzi czy wodnego skutera należy tego typu patent jednak zrobić. Szkolenia motorowodne można zrobić w praktycznie każdym większym mieście, dużo ich jest również organizowanych w okresie letnim, w czasie obozów trwających kilkanaście dni.

zakres wszystkich kursów wchodzi przede wszystkim duża ilość teorii, zaczynając od budowy silników i łodzi, a kończąc na znakach obowiązujących na szlakach wodnych. Sporą część tego typu kursów będzie stanowić manewrowanie łodzią. Przeciętnie one trwają do trzech godzin i w czasie nich ćwiczy się wszystko, co niezbędne będzie przyszłemu kapitanowi łodzi.

Archiwalne

Tematy: