walcz, nie poddawaj się!

Jak przyszykować bicykl do sezonu?

Spędzanie wolnego czasu na łonie natury jest jedną z milszych form odpoczynku, jaką przede wszystkim preferują ludzie żyjący na co dzień w rozbudowanych metropoliach. Rower jest idealnym towarzyszem w ciągu tego typu chwil, bowiem poza tym zapewnia nam dużą aktywność fizyczną. Amatorów tej formy transportu jest coraz to więcej i, jak się okazuje, rower nie służy już tylko wyprawom za miasto. Coraz to więcej osób chętnie porusza się nim codziennie, dojeżdża do pracy lub na uczelnię. Jest to niezaprzeczalnie istotna oszczędność, a także niezależność od rozkładów kursowania, jakie wielokrotnie potrafią być niekorzystne. W sklepach znajdziemy najróżniejsze modele tego pojazdu w następstwie czego każdy znajdzie coś dla siebie.

fitness - stykówka
Autor: Gideon Van Tonder
Źródło: http://www.flickr.com

Pompowanie kół małą przenośną pompką może nie być prostą i miłą czynnością, jednak jest to wysiłek, który z całą pewnością się opłaca. Zbyt małe ciśnienie w dętkach może doprowadzić do ich przebicia bądź nawet do uszkodzenia opony i innych fragmentów koła, takich jak np. obręcz. Poza tym, trudno może być walczyć z oporami toczenia. Rozwiązania tego problemu są właściwie 2. Pierwsze to nabycie stacjonarnej, profesjonalnej pompki – w takim przypadku napompowanie koła zajmie faktycznie kilka ruchów i nie zmęczy nawet malucha. Drugie podejście wiąże się z wymianą dętek na z wentylem automobilowym (jeżeli takich w swoim bicyklu nie posiadamy), wówczas bowiem pojawia się możność napompowania opon na przykład na pobliskiej stacji benzynowej. Oczywiście zawżdy pozostaje alternatywa trzecia – zwyczajna, malutka pompka.

Dzięki temu osprzętowi w czasie gorszej aury nie zostaniemy ochlapani wodą wydzielaną przez koła i będziemy mogli zapakować nieduże zakupy. Ponadto rowery te w standardzie posiadają tylny bagażnik także oświetlenie, jakie przeważnie zasilane jest przez dynamo.

Rower
Autor: Federation European Cyclists’
Źródło: http://www.flickr.com

stylowe rowery (pełen artykuł) na ogół posiadają wygięte kierownice w stronę eksploatatora, ułatwiają kontrolę i wzmagają wygodę jazdy. Powinno się także przejechać się na wybranym sprzęcie przed kupnem i sprawdzić, czy dana pozycja nam pasuje.

fitness - rzut
Autor: Gideon Van Tonder
Źródło: http://www.flickr.com

O łańcuch w naszym rowerze powinno się zadbać już jesienią. Suchy, brudny i pozostawiony w wilgotnej piwnicy napęd bardzo szybko pokryje się korozją. No cóż, mądry Polak po stracie. W jaki sposób zatem doprowadzić zapuszczony łańcuch do używalności? Jeżeli nie jest aż tak źle i łańcuch nie jest zabłocony, nie ma śladów rdzy, a wyłącznie głośnym skrzypieniem domaga się o smar – powinniśmy go zwyczajnie przesmarować wykorzystując do tego specjalnych oliwek do łańcuchów, a w razie ich braku, można zastosować samochodowy olej przekładniowy. Należy pamiętać, żeby nadmiar oleju przetrzeć ścierką , zapobiega to przyklejaniu się brudu do łańcucha. Kiedy nasz łańcuch jest już czysty, posmarowany oraz gotowy do pracy, powinniśmy zacząć stosować się do paru reguł, jakie przedłużą jego żywot. Przygotuj również wszelkie niezbędne akcesoria rowerowe (więcej pomocnych rad na stronie).

Wygodna jazda na rowerze przyniesie nam mnóstwo korzyści a także niezwykłą przyjemność. Ważne będzie kupienie dobrego roweru, który spełni nasze potrzeby a także nie obciąży zbytnio naszego portfela. Jeżeli dopiero rozpoczynamy swoją przygodę z jazdą na rowerze warto kupić od kogoś używany pojazd.