walcz, nie poddawaj się!

Marzysz, by kierować jachtem? Powinieneś zgłosić się na kurs, a następnie zdać egzamin, który zapewnia patent sternika

Sporo osób marzy o tym, żeby sterować łodzią lub jachtem. Dzięki temu można zaplanować niezwykle ciekawe wczasy nad morzem albo przy innych akwenach wodnych. Polskie prawo dokładnie wykazuje, kto ma możliwość prowadzić podobne łodzie. W wypadku, gdy chce się zdobyć takie uprawnienia, potrzeba udać się na szkolenie, a potem pomyślnie zdać egzamin. Po egzaminie dostaje się patent sternika i może się sterować jednostkami pływającymi.

Tu potrzebny jest patent

To, czy można pływać jednostką w określonym miejscu, bywa zależne od posiadanego patentu. Inne uprawnienia są wymagane, kiedy chce się pływać po jeziorach, inne, jeśli chce się popłynąć w morze albo sterować bardzo dużym jachtem. Przez to nim wynajmie się określoną łódź, potrzeba upewnić się, że posiada się niezbędne uprawnienia, by nią sterować. W innym wypadku potrzeba zatrudnić doświadczonego sternika, albo (zobacz Bezzałogowy statek powietrzny) zdecydować się na kurs sternika motorowodnego i nadrobić zaległości. Teraz takie szkolenia można odnaleźć w wielu miastach w kraju, bynajmniej nie tylko w krainie jezior albo nad morzem.

Zdobycie patentu motorowodnego nie uprawnia do sterowania wszystkimi łodziami, to, jakimi jednostkami można kierować wyznacza rozporządzenie ministra sportu. W sytuacji, gdy ma się patent sternika motorowodnego, można poszerzyć swe kompetencje oraz zgłosić się na egzamin na motorowodnego sternika morskiego, a następnie na kapitana motorowodnego. Zdobycie tych patentów potrzebuje czasu oraz dużego doświadczenia, lecz gdy już się je zyska, możliwości sterowania łodziami po wodach śródlądowych i morskich się zwiększają. O patenty motorowodne mogą się już ubiegać osoby, które skończyły czternaście lat oraz okazały zgodę rodziców.

Teraz takie szkolenia cieszą się dużym powodzeniem, co wiąże się ze wzrostem popularności sportów wodnych i żeglarstwa. To naprawdę istotne, żeby właściwie przyszykować się do sterowania taką łodzią, bo wymaga to znacznych umiejętności praktycznych i wiedzy. Nie można pływać łodziami, gdy nie posiada się stosownych uprawnień, gdyż może to okazać się niebezpieczne dla załogi, jak też dla innych żeglujących.