walcz, nie poddawaj się!

Jak przygotować bicykl do sezonu?

Dodatnie temperatury, mocniej promieniujące słońce i coraz dłuższy dzień powodują, iż wiele osób właśnie przypomina sobie o jednośladzie, znajdującym się gdzieś w piwnicy albo na balkonie. Przewidujemy dojazdy do pracy, krótsze i dłuższe weekendowe eskapady.

fitness - image
Autor: Gideon Van Tonder
Źródło: http://www.flickr.com

Ażeby projekty te nie zostały wyłącznie w kwestii marzeń, musimy zadbać o nasz rower miejski męski. Prawie zawsze okazuje się, że bicykl pozostawiony na kilka miesięcy psuje się . O czym trzeba pamiętać przed pierwszą w roku przejażdżką? O co możemy zadbać sami, w taki sposób, żeby pierwszy kontakt z rowerem po zimowym postoju przebiegł łagodnie?

fitness - stykówka
Autor: Gideon Van Tonder
Źródło: http://www.flickr.com

Pompowanie kółek niewielką pompką może nie być łatwą oraz miłą czynnością, jednakże jest to wysiłek, który na pewno się opłaca. Nazbyt małe ciśnienie w dętkach może doprowadzić do ich przebicia albo nawet do uszkodzenia opony jak też innych części koła, takich jak dla przykładu obręcz. Poza tym, trudno jest walczyć z oporami toczenia. Rozwiązania owego problemu są właściwie dwa. Pierwsze to zakup profesjonalnej, stacjonarnej pompki – wtenczas napompowanie koła zajmie rzeczywiście kilka ruchów i nie zmęczy nawet malucha. Drugie wyjście wiąże się z wymianą dętek na z wentylem automobilowym (jeżeli takich w swym jednośladzie nie posiadamy), wtenczas bowiem pojawia się opcja napompowania opon na przykład na pobliskiej stacji benzynowej. Naturalnie zawżdy zostaje opcja trzecia – zwykła, malutka pompka.

fitness - rzut
Autor: Gideon Van Tonder
Źródło: http://www.flickr.com

O łańcuch w naszym rowerze należałoby zadbać już jesienią. Suchy, zanieczyszczony jak też pozostawiony w wilgotnej piwniczce napęd bardzo prędko pokryje się korozją. No cóż, mądry Polak po szkodzie. Jak zatem doprowadzić zaniedbany łańcuch do używalności? Jeżeli nie jest aż tak źle i łańcuch nie jest zabłocony, nie posiada śladów rdzy, a wyłącznie głośnym chrzęszczeniem domaga się o smar – możemy go po prostu przesmarować wykorzystując do tego specjalnej oliwy do łańcuchów, a w razie ich braku, możesz zastosować samochodowy olej silnikowy. Powinniśmy pamiętać, by nadmiar oleju wytrzeć szmatą do sucha, zapobiegnie to przylepianiu się brudu do łańcucha. Gdy nasz łańcuch jest już czysty, posmarowany oraz gotowy do pracy, powinniśmy zacząć stosować się do kilku reguł, które przedłużą jego życie. Przygotuj także wszystkie potrzebne akcesoria rowerowe.

Przerzutki, liny przerzutek oraz hamulców mechanicznych. Jednakowo jak łańcuch są to części podatne na rdzę jak też przenikanie wilgotności pod pancerze. Częstym symptomem zapuszczonych linek są (prócz z trudem idących dźwigni hamulców automatycznych a także przerzutek) także problemy z regulacją tych ostatnich. Warto będzie przesmarować wszystkie rowerowe linki jak też napuścić olej w newralgiczne miejsca wózka przerzutek czy manetek.