walcz, nie poddawaj się!

W jaki sposób zaplanować szkolną wycieczkę ? Do jakiego miejsca się wybrać ? O czym koniecznie powinniśmy nie zapominać?

Każdy uczeń lubi szkolne wycieczki. Jak zresztą możemy takich wycieczek szkolnych nie lubić, gdy to dzięki nim możemy się trochę zrelaksować, zapomnieć o nauce i obowiązkach. Organizacja szkolnej wycieczki to jednak spore przedsięwzięcie, które powinno być dobrze zorganizowane. O czym więc z pewnością nie zapominać, jak do takiej organizacji podejść ?

Wycieczka szkolna integracyjna
Autor: Southbank Centre
Źródło: http://www.flickr.com

Wycieczka szkolna generalnie ma ambitne założenia, powinna przyczynić się do zdobywania wiedzy przez uczniów. Jest ona najbardziej dla nich atrakcyjna, ponieważ łączy aktywny relaks z aktywnym poznawaniem. Jest także, a co wspomnieliśmy już we wstępie, wolna od lekcyjnego stresu i licznych obowiązków szkolnych. Istnieją różne możliwości spędzenia takiego okresu, od przebywania w górach, nad morzem, czy w większym mieście, przykładowo jeżeli mowa o wycieczki szkolne Warszawa będzie tu doskonałym miejscem.

To miasto, w którym istnieje wiele atrakcji, więc każdy człowiek znajdzie tutaj coś odpowiedniego dla siebie. Warszawa to stolica, więc poza tym znajdziemy tutaj wiele historycznych zabytków, jaki każdy powinien znać. Tak samo jak zielone szkoły Warszawa to bardzo dobre miejsca, by takową wycieczkę zorganizować. Wycieczki szkolne ukształtują osobowość każdego ucznia, to przez to, iż poznawane są symbole kultury, a także pomniki przyrody. Wycieczki szkolne również uczą zgodnego działania w grupie, reguł zachowania się w różnorakiego gatunku sytuacjach. Umożliwiają zdobywać wiedzę, weryfikować to, co się już wie ze stanem faktycznym. Jednakże, aby spełniała postawione przed nią zadania musi zostać jak najlepiej zaplanowana.

Można właściwie podzielić to przygotowanie na trzy fazy. W początkowej przygotowujemy wycieczkę, czyli wszystko organizujemy w ten sposób, żeby było pomysłowe, interesujące i wyjątkowe. W kolejnej fazie realizujemy wycieczkę, a jak sama nazwa wskazuje przechodzimy od fazy planu do konkretów. Faza druga to zatem sedno, czyli sama wycieczka. Równie jednak istotna będzie trzecia, ostatnia faza, w jakiej sumujemy cały wyjazd. Należy wtedy ocenić jakie było zachowanie konkretnych uczniów, lecz jeszcze ważniejsze będzie sprawdzenie, co uzyskaliśmy dzięki tej wyprawie. Ta informacja może nam bowiem mocno ułatwić w życiu przyszłym.