walcz, nie poddawaj się!

Jak dobrać rower dla dziecka

By nasze dziecko w pełni czerpało radość z jazdy na rowerze, jego wybór nie może być przypadkowy i zbyt pochopny. Kierowanie się wyłącznie wyglądem i atrakcyjną ceną może spowodować, iż zamiast na leśne ścieżki, wyśniony rower naszego dziecka pojedzie prosto do piwnicy oraz prędko z niej nie powróci. Co uczynić, aby tego się ustrzec?Przede wszystkim musimy zastanowić się nad paroma kardynalnymi pytaniami: Jaki bicykl będzie dla naszego malucha najlepszy? Jaką kwotę możemy na niego określić a także gdzie go nabyć?

Na samym wstępie należy zaznaczyć, że najważniejszym elementem decydującym o komforcie jazdy będzie wielkość ramy. Dobieramy ją według długości nóg, szacowanych od podłoża do krocza, w zależności również od tego czy rower ma kółka boczne, czy nie. Najistotniejsza będzie prawidłowa kontrola dziecka nad rowerem – musi więc umieć bez kłopotu utrzymać równowagę, dosięgnąć i bez problemu użyć hamulców, swobodnie dotykać ziemi piętami podczas postoju, ażeby móc bez trudności zatrzymać rower, a w razie konieczności bezpiecznie z niego zeskoczyć.

Rowery dziecięce
Autor: David Mulder
Źródło: http://www.flickr.com

Znając już rozmiar ramy trzeba przejść do kolejnej ważnej kwestii – jakiego typu ma to być jednoślad? Gros dzieci przy pytaniu o to, jaki model by chciało, odpowie na pewno, że rower górski z ogromną liczbą przerzutek, amortyzatorami i całym mnóstwem gadżetów. Pamiętajmy jednakże – nie wszystko złoto, co się świeci. Takie rowery dziecięce, owszem, wyglądają interesująco, mogą się podobać, szczególnie chłopcom, lecz ogromna ilość części niesie ze sobą jedno ryzyko – możliwość wielu usterek. Po paru tygodniach użytkowania może się okazać, że jednoślad nie pracuje już tak pięknie, jak po odebraniu z marketu – coś zacznie trzeszczeć, coś chrobotać, coś całkiem przestanie działać. Jeżeli więc chcemy, ażeby dziecko czerpało prawdziwą satysfakcję z jazdy, nabywając rower dla chłopca, ograniczmy ilość „bajerów” do niezbędnego minimum, a w zamian za to zainwestujmy w podzespoły lepszej próby.

Co więc bicykl powinien mieć? Na pewno przerzutki. Urozmaicają jazdę, pomagają przy podjazdach, pozwalają uzyskać większą prędkość na prostych odcinkach. Nieodzowne są także błotniki, oświetlenie oraz mały, acz pomocny szczegół – nóżka do stawiania roweru.

Archiwalne