walcz, nie poddawaj się!

Dlaczego rowery stały się tak chętnie wybieranym sposobem fizycznej aktywności, najważniejsze ich rodzaje.

Zbliżająca się wiosna to czas, gdy sklepy rowerowe przeżywać zaczynają prawdziwe oblężenie. W ostatnich czasach rowery są coraz bardziej popularne, budowane są spore ilości tras, tak więc ludzie zwyczajnie na nich dużo jeżdżą. A że wybór używanych i nowych rowerów jest także całkiem spory, to każdy bez najmniejszych problemów coś dla siebie wybierze. Kupując nowy rower trzeba zwrócić uwagę na parę spraw.

Wyścig rowerowy
Autor: Bratislavská župa
Źródło: http://www.flickr.com

Przede wszystkim powinno się zastanowić, do jakich celów tak naprawdę ma on służyć, ponieważ od tego zależeć będzie wybór danego modelu. Jeżeli ktoś się porusza jedynie po mieście i asfaltowych ścieżkach, gdzie oprócz tego nie ma żadnych górek, to praktyczny miejski rower z wielkimi kołami idealne nadaje się do tego. Wielbiciele dużych szybkości zapewne pomyślą o szybkiej kolarce, na której ścigać się będą mogli z wiatrem. Natomiast osoby jeżdżące po różnym terenie, nie tylko po samych ubitych trasach wybiorą uniwersalny rower górski – jeśli będzie odpowiednio wytrzymały, to bez żadnego problemu można będzie na nim jeździć po najdzikszych leśnych ścieżkach.

Niezwykle ciekawą opcją będą też rowery elektryczne. Mają one zamontowany dodatkowo nieduży silniczek i akumulator, dzięki czemu wspierają właściciela w przypadku trudniejszych podjazdów. Powoli zdobywają one coraz większą popularność, gdyż są bardzo praktyczne i pozwalają mniej sprawnym osobom na dłuższą jazdę. Takie elektryczne rowery wawer mają różną postać, niektóre z nich zbudowane są w oparciu o ramę typowych górskich rowerów ze wszystkimi zaletami tej odmiany.

Kupując rower należy jeszcze właściwie wybrać jego wielkość. Rowerowe ramy oferowane są w kilku odmianach, więc każdy powinien dobrać odpowiednią do swojej wysokości. Ma to o tyle znaczenie, że na zbyt małej ramie nie będzie się wygodnie jeździć, za to zbyt duża może być w pewnych sytuacjach nawet groźna. Z kolei liczna oferowanych akcesoriów, części i komponentów powoduje, że rowery zestawiać można w dowolnej konfiguracji, zależnie od potrzeb.