walcz, nie poddawaj się!

Czy zawsze trzeba posiadać patent żeglarski ażeby móc korzystać z możliwości, jakie daje woda? Jakie istnieją pomysły na wykorzystanie czasu spędzonego nad jeziorem?

Spędzanie czasu nad wodą to świetne zajęcie wielu osób. Wiadomo, iż miło byłoby wynająć jacht i móc popływać sobie po dużym akwenie, jednak nawet nad jeziorem nie każdy rodzaj sprzętu wodnego możemy używać nie posiadając właściwych uprawnień. Na jakie rzeczy zatem można sobie pozwolić gdy takich uprawnień nie posiadamy?

Jacht
Autor: Galeon
Źródło: Galeon

Ażeby mieć większy wybór gdy chodzi o możliwość korzystania z różnych rodzajów jachtów na jeziorach dobrze jest zrobić patent żeglarski. Natomiast pływanie bez patentu także jest możliwe z tym, że oczywiście nie na wszystkim. Możemy przykładowo jachtem żaglowym natomiast łączna jego długość powinna być mniejsza niż siedem i pół metra. jacht motorowy również będzie w naszym zasięgu, ale oczywiście nie każdy. Moc silnika nie powinna przekraczać 10 kW. Ostatnimi czasy sporo firm czarterowych posiada ofertę właśnie z myślą o osobach, które patentu żeglarskiego nie mają. A mianowicie wypożyczają one właśnie tego typu rodzaj jachtów, które bez uprawnień można prowadzić. W ten sposób nie musimy martwić się o żadne przepisy i wczytywać się w nie bardziej, a wręcz mamy pewność, iż tego typu jachtem możemy na pewno pływać. Zawsze również mamy do wyboru inne sprzęty, które pozwolą nam również miło spędzić czas przebywając nad wodą.

Nad akwenami wodnymi jest bardzo dużo miejsc, gdzie można wypożyczyć sobie sprzęt do pływania. Często możemy w takich miejscach znaleźć klasyczne łodzie wiosłowe. Może dla niektórych to przeżytek, lecz jednak po spróbowaniu tej opcji na pewno zmienią zdanie. Łodzie tego typu to doskonały pomysł na to by popływać dalej od brzegu. Możemy dajmy na to powiosłować na sam środek jeziora i w tym miejscu, ciszy i spokoju oddawać się błogiemu lenistwu. Są one także świetne do łowienia ryb. Można samemu, tak by nikt nam nie przeszkadzał w spokoju sobie wędkować.

Kolejnym pomysłem może okazać się wyjazd na kajaki. To już opcja dla osób, które lubią sport jak również aktywny tryb życia. Świetną przygodą może być bowiem chociażby tydzień spędzony na takich kajakach. Możemy wtedy płynąć sobie z jednego miejsca do drugiego, rozstawiając namiot po drodze, na nocleg oraz w taki sposób spędzić w inny sposób niż zwykle wakacje. Możemy poczuć się faktycznie wolni oraz sami decydować o tym, ile oraz dokąd dzisiaj płyniemy. To jakby połączenie biwaku z survivalem i spływem kajakowym, z tego powodu miło będzie się poczuć jak dawniej na obozie.