walcz, nie poddawaj się!

Czy nie posiadanie patentu do żeglowania wyklucza pływanie łódką na jeziorach? Jakie jest wyjście z tej sytuacji?

Wiele osób wybierając się na Mazury chciałoby poczuć ten klimat spędzając jakiś czas na wodzie, przemieszczając się na jachcie lub motorówce. Przecież z tym też kojarzy się wyjazd na Mazury. W jaki sposób natomiast wyglądają regulacje w kwestii wynajęcia jachtu albo motorówki? Czy możemy sobie na to pozwolić nie mając stosownych uprawnień?

Czarter jachtów na Mazurach
Autor: Phuket@photographer.net
Źródło: http://www.flickr.com

Gdy chodzi o wynajem motorówki, to trzeba mieć świadomość, że bez stosownego certyfikatu można wynająć tylko jednostkę, której moc nie będzie większa niż 10kW, to jest około trzynaście koni mechanicznych. Można również zdobyć uprawnienia na specjalnym kursie, który trwa około 2 tyg. oraz kończy się egzaminem złożonym z teorii jak i części praktycznej. Kursy tego typu można robić weekendowo, stacjonarnie, lub wyjazdowo. Jest sporo firm, które taki kurs oferuję, więc możemy go zrobić w wielu miastach oraz pod różną postacią. Ażeby móc kierować motorówką o większej mocy aniżeli wskazana moc powyżej, to należy zdobyć patent sternika motorowego.

Kiedy chodzi o jachty to sytuacja przedstawia się analogicznie, natomiast tutaj trzeba spojrzeć na długość maszyny. A mianowicie można prowadzić nie posiadając uprawnień jednostki, jakie mają do 7,5 metra długości. W innym razie trzeba mieć patent żeglarza jachtowego. Co jednak, jeśli na Mazury wybieramy się tylko od czasu do czasu i nie chcemy wyrabiać specjalnego patentu? Wtedy zostaje nam znalezienie skipera oraz wynajem jachtów mazury posiadają wiele miejsc, gdzie będziemy mogli takie usługi znaleźć oraz załatwić wszystko za jednym razem. Kim jest skiper? To osoba, która prowadzi dla nas łódź.

Ma odpowiednie uprawnienia, a do tego doskonale zna dane miejsce. Korzyść ze skorzystania z usług kogoś takiego jest taka, że osoba , która normalnie musiałaby bez przerwy pilnować wszystkiego posiadając uprawnienia, może się zwyczajnie zrelaksować i wypocząć, bo to skpier dba o poziom bezpieczeństwa, wyznaczanie trasy, planowanie postojów oraz wiele innych spraw. Jak widać wcale nie trzeba od razu przejmować się, że nie mamy patentu oraz nie będziemy mogli żeglować na Mazurach, ponieważ wyjściem jest wyczarterowanie jachtu ze skiperem.